Festivalul celor mai frumoase AMINTIRI DIN COPILARIE revine in Parcul Tineretului intre 14 si 16 iunie!

Primaria Municipiului Bucuresti, prin Teatrul Ion Creanga, organizeaza in weekendul 14-16 iunie 2019 cea de-a VI-a editie a Festivalului Amintiri din Copilarie.

Dedicat intregii familii, festivalul celor mai frumoase amintiri invita publicul sa i se alature in Parcul Tineretului, in zona fantanii arteziene circulare, aflate intre Intrarea sincai si Sala Polivalenta, pentru a explora surprizele pregatite.

Timp de trei zile, copii, parinti, unchi, matusi si bunici se vor putea bucura de teatru, joaca si relaxare, programul festivalului reunind peste 100 de activitati creative, interactive si distractive. Spectacole de teatru, instalatii cu mecanisme nastrusnice, concerte, ateliere, jocuri indragite ale copilariei, numeroase demonstratii si momente de animatie isi asteapta spectatorii la scena colorata a festivalului si pe peluzele din vecinatatea acesteia.

Acrobuffos
Acrobuffos

Printre invitatii speciali ai acestei editii se numara artisti din Germania – Dulce Compania si Jay Toor, care participa cu spectacole pe catalige si spectacole de teatru stradal, Statele Unite ale Americii – Compania Acrobuffos, prezenta la Bucuresti cu un spectacol de circ contemporan care s-a bucurat de succes in intreaga lume, dar si artisti din Spania – Compania Brincadeira, care va da tonul distractiei cu patru concerte de percutie energizante, Compania Ganso & Cia si Teatrul Zum Zum, care invita publicul sa li se alature pentru un spectacol de teatru-turnir si o lectie inedita de dans contemporan, sau Compania Holoque, care aduce in premiera in festival un spectacol de teatru cu holograme.

Jay Toor
Jay Toor

Tot din Spania sosesc si doua instalatii performative de mari dimensiuni, prezentate in premiera in Romania. Dupa ce anul trecut a incantat publicul cu un labirint colorat, de data aceasta Compania Itinerañia este prezenta in Parcul Tineretului cu o serie de cinci marionete supradimensionate, care vor putea fi activate dupa bunul plac al tinerilor papusari creativi. Iar pentru cei care indragesc provocarile, peluza din spatele scenei gazduieste instalatia Strania calatorie a domnului Tonet, o colectie de jocuri nemaivazute, care soseste tocmai din Catalonia, sub indrumarea atenta a domnului Tonet si a Companiei Tombs Creatius.

Tonet
Tonet

Scena festivalului gazduieste de asemenea reprezentatii sustinute de unele dintre cele mai indragite teatre pentru copii din Bucuresti: Teatrul Ion Creanga, Teatrul de Animatie tandarica si Teatrul Excelsior. Programul este completat de o selectie bogata de spectacole realizate de companii independente si asociatii (Asociatia Clasic e fantastic, Asociatia C.R.E.A.S., Trupa Pam Pam), spectacole de improvizatie (Trupa LittleImpro), spectacole de ventrilocie (Crina Zvoboda), concerte (Mix&Match), demonstratii de balet (Casa de Balet si Victoria Dance Studio), demonstratii de street dance (Trouble Dance Company) sau demonstratii de acrobatie si jonglerie (Circul Metropolitan Bucuresti).

Totodata, in Poienita cu Ateliere din parc vor avea loc zilnic activitati pentru micutii spectatori cu varsta peste 4 ani: ateliere cu marionete si papusi, cu moristi si zmeie fantastice, pictura pe sticla sau pe ornamente din lut, sub indrumarea mestesugarilor scolii de la Piscu si artistilor plastici de la Fundatia Calea Victoriei si Trima Events. O alta oprire recomandata este Poienita cu Jocuri, unde actorii Teatrului Ion Creanga, specialisti in voie buna si energie, se vor intoarce in timp pentru a aduce in atentia celor mici cele mai frumoase Jocuri ale copilariei.

Ca in fiecare an, surprizele continua si pe aleile parcului, unde mimii pusi pe sotii, personajele de poveste si statuile vivante vor intampina publicul. in premiera, traseul de la Intrarea sincai pana in inima festivalului (in zona fantanii arteziene circulare, aflata intre Intrarea sincai si Sala Polivalenta) va fi deservit de un trenulet special – Trenuletul Amintiri – care va opri in cele doua statii ale faptelor bune, transformand fiecare plimbare in bilete la teatru in cadrul campaniei cu bilete in asteptare, organizata de Teatrul Ion Creanga pentru copiii din medii defavorizate.

Accesul la toate spectacolele, atelierele si instalatiile din cadrul Festivalului Amintiri din Copilarie este gratuit, in limita locurilor disponibile. Aflati mai multe detalii despre program si despre Campania Trenuletul Amintiri pe http://www.amintirifest.ro si http://www.teatrulioncreanga.ro.

PROGRAM

VINERI, 14 IUNIE

Scena / Platforma cu spectacole

  • 16:00 – 16:30, „Prostia omeneasca”, spectacol, Teatrul Ion Creanga
  • 16:30 – 17:00, „Vacanta intarzie”, spectacol de teatru stradal, Jay Toor, Germania
  • 17:00 – 17:45, „Cei trei purcelusi”, spectacol, Teatrul Excelsior
  • 17:45 – 18:15, „Gladiatorii baloanelor cu apa”, spectacol de circ stradal, Acrobuffos, SUA
  • 18:15 – 19:00, „Improveste”, spectacol de improvizatie, Teatrul de Animatie tandarica
  • 19:00 – 20:00, „Natafletul regal”, spectacol de teatru stradal, Ganso & Cia, Spania
  • 20:00 – 21:15, „Jack si vrejul de fasole”, spectacol, Teatrul Ion Creanga

    Instalatii si alte spectacole

  • „Marionete gigantice”, instalatie pentru papusari creativi,
    Compania Itinerañia, Spania
    16:00 – 20:00 / Peluza din fata scenei
  • „Strania calatorie a domnului Tonet”, instalatie cu jocuri nemaivazute,
    Compania Tombs Creatius, Catalonia, Spania
    16:00 – 20:00 / Peluza din spatele scenei
  • „Lumea imaginatiei”, spectacol de teatru cu holograme, Compania Holoque, Spania
    18:00 / 18:30 / 19:00 / 19:45 / 20:15 (15 min) / Teatrul cu holograme

    Poienita cu Ateliere

  • 16:00 – 18:00, Atelier de confectionat marionete si papusi haioase, Fundatia Calea Victoriei
  • 18:30 – 20:30, Atelier pentru super-eroi: masti si tatuaje airbrush, Fundatia Calea Victoriei

Poienita cu Jocuri

  • 16:00 – 20:00, Jocurile Copilariei, Teatrul Ion Creanga
  • Animatie: mimi, statui vivante si personaje de poveste; 16:00 – 21:00
  • Portret de familie – Editia de Vara; 17:00 ­ – 20:00
  • Trenuletul Amintiri; 15:45 – 20:30
SAMBATA  15 IUNIE

Scena / Platforma cu spectacole

  • 10:30 – 10:55, „Hipopotamii”, spectacol de dans contemporan, Teatrul Zum Zum, Spania
  • 11:00 – 11:45, „in evolutie”, concert de percutie, Compania Brincadeira, Spania
  • 11:45 – 12:15, „Gladiatorii baloanelor cu apa”, spectacol de circ stradal, Acrobuffos, SUA
  • 12:15 – 13:00, „Pinocchio”, spectacol de teatru de papusi, Asociatia C.R.E.A.S
  • 13:00 – 13:30, „Vacanta intarzie”, spectacol de teatru stradal, Jay Toor, Germania
  • 14:30 – 15:00, Concert – Selin Ozer
  • 15:00 – 15:30, „Vacanta intarzie”, spectacol de teatru stradal, Jay Toor, Germania
  • 15:30 – 16:00, Demonstratie de magie – Cezar Vlad Popescu
  • 16:00 – 16:30, „Gladiatorii baloanelor cu apa”, spectacol de circ stradal, Acrobuffos, SUA
  • 16:30 – 17:15, „Crina si papusile vorbitoare”, spectacol de ventrilocie, cu Crina Zvoboda
  • 17:15 – 18:15, „Natafletul regal”, spectacol de teatru stradal, Ganso & Cia, Spania
  • 18:15 – 19:00, „LittleImpro – Teatru de improvizatie pentru copii”, Trupa LittleImpro
  • 19:00 – 19:30, „Acrobatii si jonglerii”, Circul Metropolitan Bucuresti
  • 19:30 – 19:55, „Hipopotamii”, spectacol de dans contemporan, Teatrul Zum Zum, Spania
  • 19:55 – 20:20, „Trouble Crew Show”, demonstratie de street dance, Trouble Dance Company
  • 20:20 – 21:05, „in Evolutie”, concert de percutie, Compania Brincadeira, Spania

    Instalatii si alte spectacole

„Marionete gigantice”, instalatie pentru papusari creativi,
Compania Itinerañia, Spania
10:00 – 13:30 & 15:00 – 21:00 / Peluza din fata scenei

„Strania calatorie a domnului Tonet”, instalatie cu jocuri nemaivazute,
Compania Tombs Creatius, Catalonia, Spania
11:00 – 14:00 & 16:00 – 20:00 / Peluza din spatele scenei

„Pudelii imperiali defileaza”, spectacol mobil, Dulce Compania, Germania
16:00 – 16:45 & 19:00 – 19:45 / Pe alei, in zona fantanii circulare

„Lumea imaginatiei”, spectacol de teatru cu holograme, Compania Holoque, Spania
11:00 / 11:30 / 12:00 / 15:00 / 15:30 / 17:00 /
17:30 / 18:00 / 18:30 / 20:00 (15 min) / Teatrul cu holograme

Poienita cu Ateliere

  • 10:30 – 12:30, Atelier de pictura pe sticla si ornamente din lut, Trima Events
  • 13:00 – 15:00, Atelier de zmeie buclucase si decoratiuni simpatice, Trima Events
  • 15:30 – 17:30, Atelier pentru mici mesteri papusari, scoala de la Piscu
  • 18:00 – 20:00, Atelier pentru mici mesteri papusari, scoala de la Piscu

    Poienita cu Jocuri
    10:30 – 13:00 & 15:00 – 20:00, Jocurile Copilariei, Teatrul Ion Creanga

    Animatie: mimi, statui vivante si personaje de poveste
    10:30 – 13:00 & 15:00 – 20:30

Portret de familie – Editia de Vara
10:30 – 12:30 & 17:00 – 20:00

Trenuletul Amintiri
10:15 – 13:15 & 15:15 – 20:30

DUMINICA 16 IUNIE

Scena / Platforma cu spectacole

  • 10:30 – 11:20, „Natafletul regal”, spectacol de teatru stradal, Ganso & Cia, Spania
  • 11:20 – 12:00, „in evolutie”, concert de percutie, Compania Brincadeira, Spania
  • 12:00 – 12:25, „Hipopotamii”, spectacol de dans contemporan, Teatrul Zum Zum, Spania
  • 12:25 – 12:45, Mini-recital de balet, Casa de Balet
  • 12:45 – 13:15, Mini-recital de balet, Victoria Dance Studio
  • 15:00 – 15:30, „Gladiatorii baloanelor cu apa”, spectacol de circ stradal, Acrobuffos, SUA
  • 15:30 – 16:00, „Acrobatii si jonglerii”, Circul Metropolitan Bucuresti
  • 16:00 – 16:30, „Vacanta intarzie”, spectacol de teatru stradal, Jay Toor, Germania
  • 16:30 – 17:15, „La scoala este ca-n povesti”, spectacol de teatru muzical, Trupa Pam Pam
  • 17:15 – 17:40, „Hipopotamii”, spectacol de dans contemporan, Teatrul Zum Zum, Spania
  • 17:40 – 18:30, „Copilaria lui George Enescu”, spectacol muzical, Asociatia Clasic e fantastic
  • 18:30 – 19:00, „Gladiatorii baloanelor cu apa”, spectacol de circ stradal, Acrobuffos, SUA
  • 19:00 – 19:30, Concert – Mix & Match
  • 19:30 – 20:15, „Vertical”, concert de percutie, Compania Brincadeira, Spania
  • 20:15 – 21:15, „O poveste a porcului”, spectacol, Teatrul Ion Creanga

    Instalatii si alte spectacole

„Marionete gigantice”, instalatie pentru papusari creativi,
Compania Itinerañia, Spania
10:00 – 13:30 & 15:00 – 21:00 / Peluza din fata scenei

„Strania calatorie a domnului Tonet”, instalatie cu jocuri nemaivazute,
Compania Tombs Creatius, Catalonia, Spania
11:00 – 14:00 & 16:00 – 20:00 / Peluza din spatele scenei

„Pudelii imperiali defileaza”, spectacol mobil,
Dulce Compania, Germania
16:00 – 16:45 & 19:00 – 19:45 / Pe alei, in zona fantanii circulare

„Lumea imaginatiei”, spectacol de teatru cu holograme, Compania Holoque, Spania
11:00 / 11:30 / 12:00 / 15:00 / 15:30 / 17:00 /
17:30 / 18:00 / 18:30 / 20:00 (15 min) / Teatrul cu holograme

Poienita cu Ateliere

  • 10:30 – 12:30, Atelier pentru mici mesteri papusari, scoala de la Piscu
  • 13:00 – 15:00, Atelier pentru mici mesteri papusari, scoala de la Piscu
  • 15:30 – 17:30, Atelier de evantaie decorate si pictura pe sticla, Trima Events
  • 18:00 – 20:00, Atelier de moristi colorate si zmeie buclucase, Trima Events

    Poienita cu Jocuri
    10:30 – 13:00 & 15:00 – 20:00, Jocurile Copilariei, Teatrul Ion Creanga

    Animatie: mimi, statui vivante si personaje de poveste
    10:30 – 13:00 & 15:00 – 20:30

Portret de familie – Editia de Vara
10:30 – 12:30 & 17:00 – 20:00

Trenuletul Amintiri
10:15 – 13:15 & 15:15 – 20:30


Ultimele articole

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

s