Grija față de sănătatea copiilor poate lua multe forme, de la acordarea de sfaturi medicale părinților îngrijorați de starea de sănătate a copiilor lor până la prevenirea îmbolnăvirilor printr-un stil de viață echilibrat și o alimentație adecvată.
Ediția din acest an a Galei Lideri pentru Liderași aduce recunoștință oamenilor care și-au dedicat timpul și energia desfășurând programe și activități menite să susțină dezvoltarea și sănătatea copiilor. Iată care sunt liderii anului 2024 în sănătate pentru copii sunt:
Cristina Grigore – PEDITEL
Cristina Grigore, co-fondator PEDITEL și director executiv al Fundației Părinți din România. Înființat în 2014 de Fundația Părinți din România, PEDITEL este singurul serviciu de telemedicină gratuită din România, disponibil non-stop și apelabil de oriunde și oricând de către părinții vorbitori de limba română. În cadrul PEDITEL există 2 linii de gardă, iar părinții care sună aici primesc sfaturi medicale profesioniste pentru situații care nu pun viața copilului în pericol. În cei 11 ani de activitate, peste 876.000 de copii au fost ajutați cu ajutorul sfaturilor oferite de medicii Peditel, iar principalele probleme medicale pentru care părinții apelează la serviciul de telemedicină sunt febra, răceala, vărsăturile și tusea. Majoritatea solicitărilor se finalizează cu sfaturi medicale aplicabile acasă în deplină siguranță, iar în mai puțin de 5% dintre cazuri se recomandă apelarea serviciului unic 112. În 2024, Peditel a împlinit 10 ani de activitate neîntreruptă și a avut peste 133.000 de apeluri preluate și peste 677.000 de minute vorbite cu părinții care au solicitat sfaturi medicale pentru copiii lor.
Dr. Adriana Claudia Nicolae – Asociația Română de Educație în Alergii
Dr. Adriana Claudia Nicolae este președinta Asociației Române de Educație în Alergii, o organizație non-profit dedicată creșterii gradului de conștientizare asupra alergiilor și a impactului acestora asupra vieții persoanelor afectate. Prin inițiative educaționale și de informare, asociația își propune să îmbunătățească calitatea vieții celor cu alergii și să educe publicul larg. În 2024, Asociația a lansat programul educațional Alergino, conceput pentru a crea un mediu sigur și incluziv pentru copiii cu alergii în școli și grădinițe. Programul, aprobat de Ministerul Educației, oferă cadrelor didactice suport și acces la o platformă cu materiale educaționale, filmulețe explicative, cărți de povești adaptate pentru integrarea copiilor cu alergii și ghiduri pentru gestionarea situațiilor critice. De asemenea, în cadrul activităților Alergino, copiii și profesorii învață să recunoască semnele și simptomele unei reacții alergice și să intervină corect în situații de urgență. În doar câteva luni de la lansare, Alergino a fost implementat în peste 50 de unități școlare din 18 județe, contribuind astfel la siguranța copiilor cu alergii.
Sînziana Ioniță-Ciurez– Asociația SAMAS
Sînziana Ioniță-Ciurez este director executiv al Asociației SAMAS, care a lansat în 2017 programul Sănătos de mic. În contextul în care obezitatea infantilă este o problemă importantă de sănătate publică, programul își propune să reducă prevalenţa obezităţii în rândul preșcolarilor și să îmbunătățească starea de sănătate pe termen lung. Sănătos de mic a devenit un program național de educație nutrițională pentru preșcolari, fiind deja implementat în 489 de grădinițe din București și din țară. De asemenea, aproape 1000 de cadre didactice și medicale din grădinițe au urmat cursuri de nutriție, iar părinții au participat la peste 260 de ateliere de gătit sănătos și conferințe. În total, 350.000 de copii și părinți au beneficiat, până acum, de activitățile și materialele educaționale oferite în cadrul programului Sănătos de Mic, descoperind avantajele unui stil de viață sănătos.
Ajunsă anul acesta la a zecea ediție, Gala Lideri pentru Liderași – Powered by Itsy Bitsy se va desfășura pe 13 februarie pe scena Le Château – Castelul din inima Bucureștiului și va fi transmis LIVE pe pagina de Facebook Itsy Bitsy.
Ascultă programele Itsy Bitsy și urmărește-ne în social media, pentru a afla cine sunt liderii premiați în acest an la Gala Lideri pentru Liderași!